Po koniec maja, wczesnym rankiem grupa „Żabek” wybrała się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.
Już podróż do skansenu była bardzo radosna, wszystkim dopisywał humor. Cała nasza gromadka śmiała się i wesoło śpiewała.
Kiedy ujrzeliśmy stare, szare chaty wydawało nam się, że będzie nudno, ale grubo się myliliśmy. Gdy weszliśmy na teren muzeum zauroczył nas drewniany młyn położony nad rzeką.
Z niecierpliwością czekaliśmy na spotkanie z przewodnikiem, który oprowadzi nas po starej osadzie. Ruszyliśmy, aby zobaczyć jak żyli i mieszkali nasi przodkowie. Na początku pani przewodnik opowiedział nam o używanych w dawnych czasach pokryciach dachowych oraz spichlerzach, w których gospodarze przechowywali swoje zapasy. Kolejnym miejscem był młyn wodny, który podobał nam się najbardziej.
Zwiedzaliśmy też chaty rodzin bogatych, jak również tych ubogich, w których dzieci spały na strychu, co w dzisiejszych czasach wydaje się dziwne.
Ogromne wrażenie zrobił na nas stary drewniany kościółek.
Następnie udaliśmy się na zajęcia plastyczne.
Ciekawym miejscem była dawna szkoła. Zobaczyliśmy w jakich warunkach uczyły się dzieci. Poznaliśmy również kary, jakie stosowano wobec uczniów, np. klęczenie na grochu lub kasztanach z uniesionymi rękami. Dobrze, że nie przetrwały one do dziś.