Przedszkole promujące zdrowie

Dzieci wiedzą co należy jeść aby być zdrowym. Potrafią wyodrębnić produkty w piramidzie żywienia. Rozumieją że, warzywa i owoce są zdrowe i powinniśmy je spożywać codziennie, bo nasz organizm czerpie z nich witaminy i składniki mineralne. Dlatego też aby zatrzymać bogactwo składników odżywczych sezonowych warzyw i owoców,  robiliśmy z dziećmi przetwory. Przedszkolaki mają świadomość, że domowe przetwory są lepsze niż te ze sklepu, bo nie zawierają dodatków konserwantów, zagęstników, barwników, wzmacniaczy smaku i aromatów.

Ruch jest dla dziecka nieodzownym czynnikiem gwarantującym prawidłowy rozwój organizmu. Ma on znaczenie wszechstronnego bodźca rozwojowego nie tylko pod pode względem fizycznym, ale i psychicznym. Toteż nie  traciliśmy ani jednej godziny, ani jednej sposobności w dostarczaniu dzieciom ruchu. Przez cały rok szkolny dzieci  z naszego przedszkola, codziennie miały możliwość, uprawiania ćwiczeń ruchowych, w formie zabawy w sali i ogrodzie przedszkolnym, z wykorzystaniem sprzętu. Zabawy i ćwiczenia ruchowe były dla dzieci atrakcyjne i przyjemne  dawały im bezpośredni radość wyżycia się ruchowego.

Dnia 22.06.2020r. została wysłana do rodziców dzieci z wszystkich grup prezentacja „Niejadek i łakomczuch – Jak radzić sobie z łakomczuchem lub nadmiernym niejadkiem”. Zawarte w materiale treści dotyczyły problemów     jakie miewają rodzice z dziećmi nie mającymi apetytu, bądź takimi , które jedzą za dużo. Starałyśmy się w prezentacji odpowiedzieć na wszystkie poniżej wymienione pytania i wątpliwości.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia, jak wychować je tak by lubiło większość potraw?
Jak ważna jest w tym procesie rola ojca?
Otyłość to problem zarówno zdrowotny jak również społeczny.
Co zatem robić kiedy dziecko je za dużo, czy nadmierny apetyt to problem?
Jakie błędy popełniają rodzice?
Jak groźny dla dzieci jest cukier?
Dziecko na diecie? – To niezdrowe!
Jak zatem zmienić sposób żywienia i od czego zacząć?
Czasem za nadmiernym apetytem stoją poważne problemy ze zdrowiem.

W grupie Smerfy dzieci wspólnie z Paniami poznały dobrodziejstwa tego warzywa. Dowiedziały się jak bardzo burak jest zdrowy, jakie zawiera witaminy i wartości odżywcze. Przedszkolaki poznały jego różne gatunki, m.in. buraka cukrowego i jego drogę wprost z pola aż do samego woreczka z białym cukrem. „Dzień Buraka” obfitował w zabawy, wiersze, prace plastyczne z ciemnoczerwonym warzywem w roli głównej. Przedszkolaki wykonały Kukiełkę z BURAKA.W menu przedszkolnym też znalazł się burak. Jedliśmy czerwony barszczyk, wszystkim bardzo smakował! Przedszkolne spotkanie z burakiem okazało się bardzo przyjemne i pożyteczne.