1. Zamek Dmuchany

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy wspaniałą zabawą na zamku dmuchanym, który stanął na naszym placu zabaw. Skakanie na zamku było doskonałą okazją do nawiązania nowych znajomości i integracji całej grupy, która w nowym składzie rozpoczęła kolejny rok w przedszkolu. Najmłodsza grupa „Biedroneczki” uczyła się cierpliwego czekania na swoją kolej i poznawała zasady bezpiecznej zabawy na podwórku.
Kto wie, może to są pierwsze spotkania z wielkim światem sportu i tak spodoba się naszym dzieciom to skakanie, że wyskaczą sobie złoty medal?
          

2.  Pieczenie ciasteczek 25.10.2010 r.

Przyjmowanie gości to ważna sprawa, nie wystarczy herbatka i kawa, dlatego dzieci z grupy „Biedroneczek” upiekły cztery blaszki przepysznych ciasteczek. Maluszki robiły pierwszy raz ciastka dla gości na uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Dzieci wałkowały i wycinały ciasteczka o ciekawych wzorach. Była to wspaniała zabawa i nowe doświadczenie.

3. Pasowanie na przedszkolaka

"Wszyscy pięknie dziś ubrani, uśmiechnięci uczesani.

Dzień w tych sercach nam zostanie,

bo dziś będzie pasowanie....."


W październiku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Dzieci z grupy „Biedroneczki” i „Smerfy” ubrane w ciekawe stroje śpiewały i tańczyły poznane piosenki, mówiły wierszyki i przedstawiały inscenizacje. Najważniejszym momentem uroczystości było pasowanie przez panią Dyrektor każdego dziecka i wręczenie dyplomu oraz słodkiego lizaka. Rodzice dumni ze swoich pociech nagrodzili występ gromkimi brawami. W grupie „Żabki” wymarzona chwila pasowania na starszaka nastąpiła po wykonaniu zadań przygotowanych przez nauczycielki. Starszaki poradziły sobie z nimi doskonale, a w nagrodę otrzymały medal „Super Żabki’ i drobne upominki.

3. Interaktywne warsztaty „Mały Rycerz” 5.11.2010 r.

W listopadzie odwiedził nasze przedszkole prawdziwy Rycerz ze swoim giermkiem. Wszyscy chcieliśmy być rycerzami, więc zostaliśmy zaczarowani i przeniesieni w dawne czasy. Naszym zadaniem, jako „małych rycerzy” była pomoc Rycerzowi w pokonaniu złego smoka. Poznaliśmy rycerskie zwyczaje, broń i ubiór rycerza. Bawiliśmy się w różne zabawy: strzelaliśmy z łuki i przechodziliśmy przez tunel. Potem nas odczarowano i wróciliśmy do swoich sal.


4. Konkurs Piosenki Jesiennej „Barwy Jesieni”  9.11.2010 r.

Jak co roku spotkaliśmy się w Klubie Osiedlowym na konkursie piosenki przedszkolnej „Barwy jesieni”. W konkursie biorą udział dzieci z naszego przedszkola oraz z innych przedszkoli w Opolu. W repertuarze znalazły się piosenki o tematyce jesiennej. Podczas obrad jury młodzi artyści zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Na zakończenie imprezy wszyscy wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a także otrzymali dyplomy wraz z atrakcyjnymi upominkami. Zabawa była znakomita i wszyscy już czekamy na następny konkurs piosenki.


5. Program „Biały ząbek” dla dzieci 5 – letnich

W ramach Programu edukacyjnego „Biały ząbek”, realizowanego przez Opolski Zarząd Okręgowy PCK w Opolu, dzieci 5 – letnie w dniach 22, 23 i 24 listopada uczestniczyły w cyklu zajęć edukacyjnych, których celem jest uświadomienie dzieciom konieczności dbania o ząbki, nauczanie prawidłowego ich czyszczenia, zdrowego odżywiania, a także eliminowanie zjawiska strachu przed stomatologiem. Dzieci otrzymały dyplom uczestnictwa w programie oraz szczoteczki do zębów, aby pamiętały o codziennej higienie jamy ustnej.


6. Spotkanie z Mikołajem 3.12.2010 r.

„Idzie, idzie Święty z długą siwą brodą,
a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.
Niosą w wielkich koszach:
słodziutkie pierniki, ciastka i cukierki,
lalki, żołnierzyki.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci.”


Wszyscy niecierpliwie oczekiwaliśmy na Świętego Mikołaja. Byliśmy bardzo ciekawi, cóż nam w tym roku przyniesie. Wreszcie pojawił się u nas z całą świtą: Śnieżynką i Elfem. Wspólnym zabawom i tańcom nie było końca. Mikołaj opowiadał nam o swojej śnieżnej krainie – Laponii oraz ciężkiej pracy podczas przygotowywania prezentów. Uczestniczyliśmy w różnych zabawach i konkursach. Za miłe spotkanie podziękowaliśmy Mikołajowi wspólna piosenką. Potem Mikołaj z radością rozdał nam prezenty.


7. Święto Pluszowego Misia 25.11.2010 r.

Kto ma swoje święto 25 listopada? Tak, tak. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji pani Irena Skiżewska z Klubu Osiedlowego oraz pani Anita Spadło z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprosiły dzieci z grupy „Żabki” do wspólnego świętowania. Dzieci bawiły się z misiami przy muzyce, rozwiązywały zagadki dotyczące ulubionych pluszaków, brały udział w konkursach. Na zakończenie zabawy dzieci zaśpiewały i zatańczyły przy piosence „Pokochaj Pluszowego Misia”, a także spróbowały przysmaku wszystkich misiów – pysznego miodu. Dziękujemy paniom za dzień pełen wrażeń!


8. Jasełka

Z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia, dzieci przygotowały jasełka, które przedstawiły na spotkaniach opłatkowych z Rodzicami. Dzieci z grupy „Biedroneczek” i  „Smerfów”  wystąpiły 15 grudnia, a dzieci z grupy „Żabek” 20 grudnia. W przedszkolu zapanowała świąteczna atmosfera. Recytacja wierszy przeplatana była pięknymi kolędami. Wszyscy swoje role odegrali w sposób profesjonalny, jak prawdziwi aktorzy. Przedstawienia zostały nagrodzone gromkimi brawami!


9. Wigilia Przedszkolna 22.12.2010 r.

W środę, 22 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu „Wigilia Przedszkolna” z udziałem dzieci oraz pracowników przedszkola. Wszyscy zasiedliśmy do przepięknie nakrytego stołu i uczestniczyliśmy w świątecznym posiłku. Był smaczny barszczyk z uszkami oraz pyszny pierniczek. Tradycyjnie złożyliśmy sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem, a potem śpiewaliśmy kolędy. Czas upłynął nam w serdecznej i rodzinnej atmosferze.


10. Dzień babci i dziadka 21.01.2011 r.

Uroczystość z okazji „Dnia Babci i Dziadka” już na stałe wpisała się w tradycję naszego przedszkola. Pamięć o najbliższych członkach rodziny jest dla dzieci okazją do pogłębiania więzi i jednocześnie do zaprezentowania umiejętności artystycznych. Przedszkolaki mówiły wierszyki, śpiewały piosenki i tańczyły. Występ wszystkim bardzo się podobał, a u niektórych wywołał nawet łzy wzruszenia. Babcie i Dziadkowie podziwiali popisy artystyczne swoich wnucząt przy kawie, herbatce i słodkim poczęstunku. Na zakończenie dzieci wspólnie zaśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim gościom przygotowane laurki oraz upominki. Było bardzo miło, wesoło i rodzinnie!

Jeszcze raz wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu.


11. Teatrzyk „Magia słów” 24.01.2011 r.

24 stycznia gościliśmy w przedszkolu aktorów z Krakowa w teatrzyku pt. „Magia słów”. Razem z przedszkolakami oglądaliśmy przedstawienie, którego bohaterami byli: Królewicz Artur, zajączek Miluś i podstępny Czarodziej Rumburak. Bajka opowiadała o trzech magicznych słowach: proszę, przepraszam i dziękuję, które dzieci doskonale znają i stosują każdego dnia. Aktorzy przypomnieli nam także o tym, że nie można przyjmować prezentów od nieznajomych, bo jest to bardzo niebezpieczne. Dzieci chętnie zgłaszały się do zabawy z aktorami. Bardzo dziękujemy za wspaniałą zabawę!


12.Bal przebierańców 20.01.2011 r.

W czwartek 20 stycznia od samego rana w naszym przedszkolu pojawiały się dzieci w przepięknych strojach karnawałowych. Wszyscy oczekiwaliśmy na rozpoczęcie „Przedszkolnego Balu Przebierańców”. Na balu można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy, piratów, spidermanów… i wiele innych ulubionych postaci z bajek. Zabawę prowadził wodzirej, który zapraszał dzieci do udziału w tanecznych zabawach i konkursach.

Bal urozmaicił słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Dziękujemy im za to serdecznie! Wspaniała zabawa oraz pomysłowość przebierańców uwieczniona została wspólnymi fotografiami. Szkoda, że następny bal dopiero za rok…


13. Spotkanie z siostrą Janą

W poniedziałek 31 stycznia nasze przedszkole odwiedziła siostra Jana, która jest misjonarką. Z ciekawością wysłuchaliśmy opowiadania o dzieciach z innych krajów. Teraz na pewno będziemy pamiętać o tym, że należy pomagać innym.


14. Konkurs recytatorski „Białe wierszowanie”

4 lutego, w piątek po śniadaniu czwórka dzieci z najstarszej grupy „Żabek”, nauczycielka i dwójka opiekunów wyruszyli autobusem do filii MDK na konkurs recytatorski „Białe wierszowanie”. Wszystkim towarzyszyły wspaniałe humory. Gdy dotarliśmy na miejsce serdecznie nas przywitano. Imprezę poprowadził krasnal Koszałek Opałek, który zachęcał dzieci do wspólnej zabawy i śpiewania. Organizatorzy przygotowali także dla dzieci warsztaty teatralne.

Po słodkim poczęstunku i odpoczynku rozpoczął się konkurs. Wszystkie dzieci miały okazję kolejno zaprezentować swoje umiejętności. Alicja D. przebrana za wróbelka, zaprezentowała wiersz B. Formy „Goście w karmniku”, Adam G. mówił tekst M. Konopnickiej „Zła zima”, Julia G. recytowała wiersz „Na sankach” B. Formy, a Amelia K. z tęczową kokardą przedstawiła utwór L.J.Kerna „Śnieg”. Cóż to były za emocje! Po prezentacji jury udało się na naradę, a dzieci w tym czasie bawiły się z krasnalem w rytm wesołej muzyki. Wszyscy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Troszkę zmęczeni, ale z uśmiechami na buziach wróciliśmy do przedszkola.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY MAMIE AMELI I SIOSTRZE ADAMA ZA POMOC!

15. Wizyta w Szkole Podstawowej Nr 24 w Opolu – 16.03.2011 r.

Tradycyjnie jak każdego roku na wiosnę, dzieci które rozpoczną naukę w pierwszej klasie odwiedziły swoją przyszłą szkołę. W tym roku do szkoły wybraliśmy się 16 marca 2011 r.

Panie nauczycielki przywitały nas bardzo serdecznie, wspólnie z naszymi nowymi kolegami przygotowały dla nas wesołe zabawy, a potem pokazały nam miejsca, w których spędzimy najbliższe sześć lat.

Już nie boimy się nowej szkoły i z ochotą rozpoczniemy naukę w przyjaznym nam środowisku.


16. Pierwszy Dzień Wiosny 21.03.2011 r.

Czym powitać Cię Wiosenko,

Gdy zielona wracasz znowu,

Chyba tańcem i piosenką

Bo to milsze jest od słów.

Hej ha, hej ha i ty i ja

Hej ha, hej, ha i ty i ja!

Tak śpiewały dzieci, kiedy już przegoniły zimę za pola, za lasy. 21 marca odbył się przedszkolny korowód po uliczkach osiedla. Wesołym śpiewem, kolorowymi kwiatami i radosnym uśmiechem dzieci witały wiosnę 2011. Pożegnaliśmy zimę brzydką „Marzanną”, a wiosnę przywitaliśmy kolorowym gaikiem.

Było dużo śmiechu, hałasu i krzyku, bo „cieszymy się, cieszymy bo dość już mamy zimy”


17. Konkurs „Wiersz z humorem” 30 i 31.03.2011 r.

W dniach 30 – 31.03.2011 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie recytatorskim „Wiersz z humorem”, którego celem było: uwrażliwienie na piękno literatury polskiej, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozwijanie kreatywności na inscenizację utworów oraz zachęcanie do publicznych występów. Dzieci uczyły się słów wybranych utworów, pracowały nad ich interpretacją, wymyślały potrzebne rekwizyty. Finał konkursu odbył się 30 marca dla maluszków, a 31 marca dla dzieci z grup starszych. Nasze przedszkolaki pięknie wyrecytowały wiersze. Amelka K., Nikola B., Ola G. i Michał otrzymali dyplomy i słodkie nagrody.

Serdecznie dziękujemy mamie Nikoli oraz tacie Oli za pomoc.


18. Konkurs Piosenki Przedszkolnej „Wiosenne muzykobranie” 6.04.2011 r.

Już po raz kolejny w Klubie Osiedlowym odbył się Konkurs Piosenki Przedszkolnej „Przedszkolne Muzykobranie”. Tym razem dzieci miały okazję popisać się znajomością piosenek poznanych na zajęciach w przedszkolu o tematyce wiosennej. Dzieci z grupy „Smerfy” i „Żabki” śpiewały bardzo ładnie przy akompaniamencie Pana Krzysia, a jury z Panią Ireną na czele przysłuchiwało się uważnie wszystkim występom najmłodszych. Szczęśliwe przedszkolaki wróciły do przedszkola z nagrodami w postaci zabawek i słodkości.19. Teatrzyk „Koziołek Pacanołek” 8.04.2011 r.

W piątek 8 kwietnia do Klubu Osiedlowego zawitał niesamowity gość, a był to znany wszystkim dzieciom koziołek Matołek, który wędrując po świeci odwiedził nasze osiedle. Dzieci z przedszkola musiały koniecznie się z nim spotkać, dlatego wszyscy wybraliśmy się do pobliskiego klubu. Koziołek opowiedział nam swoje przygody w formie teatrzyku pt. „Koziołek Pacanołek”. Przedszkolaki mogły razem z koziołkiem sprawdzić swoją sprawność fizyczną, tak na wszelki wypadek, gdyby chciały się wybrać w podróż razem z koziołkiem.

Dzieciom bardzo podobał się teatrzyk, było dużo śmiechu i zabawy!20. Konkurs wielkanocny, wystawa prac i rozstrzygnięcie 8.04.2011 r.

W kwietniu w naszym przedszkolu odbył się konkurs wielkanocny. Udział w zabawie mogły wziąć wszystkie chętne dzieci. Głównym celem tych działań było rozwijanie umiejętności i uzdolnień plastycznych, zachęcanie do poszukiwań, a także kontynuowania świątecznych tradycji.

Prace plastyczne wykonały dzieci w przedszkolu z nauczycielami, a także w domach z rodziną.
Powstały piękne kartki świąteczne, pisanki i ozdoby wielkanocne.
Wybranie najpiękniejszej pracy okazało się niemożliwe, dlatego wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami i jajkami „śmigusówkami”.

Ponadto część prac została zaprezentowana na wystawie zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul.Koszyka.
Serdecznie zapraszamy ma wystawę dorosłych i dzieci!


21. Teatrzyk „Nie wszystko złoto co się świeci” 11.04.2011 r.

W poniedziałek 11 kwietnia w przedszkolu wystąpili aktorzy teatru z Krakowa w przedstawieniu pt. „Nie wszystko złoto co się świeci”.

Treść teatrzyku nawiązywała do tematyki realizowanej w przedszkolu w tym roku szkolnym, tzn. o dobrym wychowaniu. Przezabawny niedźwiadek i zajączek pokazali dzieciom jak należy zachować się w różnych sytuacjach oraz kiedy i jakich słów należy używać, aby wszyscy nas polubili.


22. Konkurs recytatorski „Śmieszne wierszyki łamiące języki” 13.04.2011 r.

13 kwietnia 2011 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie recytatorskim „Śmieszne wierszyki łamiące języki”.

Organizatorem konkursu było Przedszkole Publiczne nr 21 w Opolu. Każdy uczestnik przedstawił utwór z kanonu polskiej literatury dziecięcej ze szczególnym zwróceniem uwagi na określona trudność logopedyczną. Nasze przedszkolaki – Alicja D. i Ola G. wykazały się niezwykłymi umiejętnościami recytatorskimi oraz obyciem z publicznością.

Umiejętności dzieci zostały nagrodzone nie tylko brawami, ale również dyplomami oraz upominkami.

Serdecznie dziękujemy tacie Oli za pomoc.23. Konkurs plastyczny „Czarodziejskie słowa” - kwiecień 2011 r.

W miesiącu kwietniu we wszystkich grupach odbył się konkurs plastyczny „Czarodziejskie słowa” promujący stosowanie słów grzecznościowych: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”, na co dzień. Prace wykonane przez dzieci były bardzo pomysłowe. Komisja w składzie: pani Marylka i pani Danusia nagrodziła przedszkolaki dyplomami oraz upominkami. Najlepsze prace znalazły się na wystawie przedszkolnej.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!


24. Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski „Grunt to dobre wychowanie” 5.05.2011 r.

5 maja 2011 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski „Grunt to dobre wychowanie”. Organizatorami konkursu były panie: Teresa K. i Danuta W. Na konkurs zgłosiły się przedszkola z Opola: PP nr 51, PP nr 21, PP nr 22 „Bajkowa Rodzina” oraz przedszkola z Malni i Przywór.

Część artystyczna w wykonaniu naszych przedszkolaków wzbudziła entuzjazm widowni.

Każdy z uczestników pięknie recytował wiersz o dobrym zachowaniu. W skład jury wchodziły panie: Anita Spadło z Biblioteki Osiedlowej oraz Rodzice: pani Dorota Popardowska i pani Małgorzata Wawszczuk. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami oraz upominkami.25. Wycieczka do teatru Lalki i Aktora 12.05.2011 r.

Kontakt ze sztuką jest jednym z najwspanialszych sposobów rozwijania zdolności dzieci. Dlatego też w tym roku szkolnym nasze przedszkole zorganizowało dla przedszkolaków wyjazd do prawdziwego teatru.

12 maja 2011 r. dzieci z wszystkich grup odwiedziły Opolski Teatr Lalki i Aktora. Młodzi widzowie mieli okazję zobaczyć przedstawienie na małej scenie. Klasyczna baśń o Królewnie Śnieżce

pod piórem Marty Guśniowskiej ukazała pogodne, pełne humoru oblicze. Autorka zaprosiła dzieci do teatru, w którym trwają próby do „Królewny Śnieżki”.

Dzieciom bardzo podobała się Śnieżka, Mistrz – zwariowany reżyser i jego chytry asystent, oraz aktorzy i postaci: oczywiście Zła Macocha, siedmiu pociesznych Krasnoludków, magiczne zwierciadło...W bajce było dużo wesołych piosenek i śmiesznych dialogów! Dzieci z dużą uwagą śledziły spektakl i żywo reagowały na grę aktorów.

26. Dzień mamy i taty 20.05.2011 r.
Już maj, już maj, zakwitły dzisiaj kwiaty.
Na łące kolory dla mamy i dla taty.
Stokrotka dziś tańczy, kołyszą się drzewa.
Dla mamy, dla taty skowronek śpiewa.

20 maja zaprosiliśmy do przedszkola naszych kochanych Rodziców z okazji ich święta, każda grupa przygotowała dla mamy i taty piękny występ artystyczny oraz upominki samodzielnie zrobione w przedszkolu pod okiem pań.
Rodzice byli bardzo wzruszeni występami dzieci, były pocałunki, życzenia i wspólna zabawa. A po skończonych występach cała rodzina udała się na festyn do ogrodu przedszkolnego.


27. Festyn rodzinny "Dzieciaki wspierają zwierzaki" 20.05.2011 r.


W dniu 20 maja 2011 r. nasze przedszkole wspólnie z Towarzystwem Opieki Nad Zwierzętami zorganizowało Festyn Rodzinny pod hasłem „Dzieciaki wspierają zwierzaki”. Przekazywanie przedszkolakom wiedzy na temat wspólnego życia z psami i kotami odbywało się w formie zabaw, konkursów z nagrodami oraz występów dziecięcych. Członkowie opolskiego TOZ – u malowali chętnym maluchom buźki, wręczali balony, prowadzili aukcję gadżetów. Rodzice spisali się na medal i chętnie licytowali wystawione rzeczy. Wielką atrakcją było spotkanie z „Owieczką”- pluszowym stworkiem TOZ-u, który opowiadał dzieciom o zwierzętach.
Dla uczestników festynu przygotowaliśmy konkursy, w którym nie tylko uczestniczyły dzieci, ale także ich rodzice. Drużyny mogły wykazać się m. in. w piciu mleczka języczkiem jak kotek, budowaniu budy dla psa, odgadywaniu odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Z przyjemnością wszyscy zobaczyli teatrzyk w wykonaniu przedszkolaków pt. „Pieski i kotki” oraz pokaz tańca zespołu przedszkolnego pana Darka.
Przy wspólnych staraniach TOZ – u i kierownictwa przedszkola udało się połączyć wspaniałą zabawę z pomocą potrzebującym. Podczas festynu zostały zebrane środki, które będą przeznaczone na pomoc zwierzętom. Jest to najlepsza forma uwrażliwienia dzieci na los innych istot – czworonożnych przyjaciół.
26 maja pani dyrektor Aldona Pydych wspólnie z dziećmi uroczyście przekazała zebrane na festynie pieniądze do puszki Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami w Opolu. Serdecznie dziękujemy za współpracę, a Rodzicom i ich pociechom za wsparcie naszej akcji!


28. Dzień Mamy w kościele parafialnym 26.05.2011 r.

26 maja chętne dzieci z naszego przedszkola zaprezentowały w kościele parafialnym poznane wiersze na Dzień Matki. W ten sposób przedszkolaki chciały podziękować wszystkim Mamusiom za ich miłość i dobroć.

29. Angluś w przedszkolu 30.05.2011 r.

30 maja 2011 r. nasze przedszkole odwiedził przesympatyczny gość z Wielkiej Brytani. Pani Ania na zajęcia z języka angielskiego zaprosiła uwielbianego przez dzieci - Anglusia. Przedszkolaki w każdej grupie bawiły się i rozmawiały w języku angielskim. Razem z Anglusiem utrwaliły poznane słówka i tańczyły do wesołej muzyki. Angluś obiecał, że odwiedzi nas ponownie. Dziękujemy za odwiedziny! Goodbye Anguś!

30.Dzień Dziecka w przedszkolu – Teatrzyk „Królewna Gburka” 1.06.2011 r.

1 czerwca panie przygotowały dla swoich dzieci ciekawą niespodziankę. W przedszkolu odbyło się przedstawienie „Królewna Gburka” w wykonaniu nauczycielek oraz personelu przedszkola. Dzieci miały okazję zobaczyć swoje panie w roli króla, królowej, wróżki, rycerza. Na twarzach dzieci było widać zdziwienie i radość. Największe emocje wzbudziła królewna Gburka (pani Ola), która zachowywała się bardzo niegrzecznie, ale dzieci wspólnie z dobrą wróżką (pani Danusia W.) nauczyły ją dobrych manier. Po występie odbyła się wspólna zabawa na królewskim dworze.

31. Dzień Dziecka w Klubie Osiedlowym 1.06.2011 r.

1 czerwca Pani Irena Skiżewska oraz Pani Anita Spadło przygotowały dla naszych dzieci szereg atrakcji. Dzieci pokonywały tor przeszkód, skakały na trampolinie, puszczały ogromne, kolorowe bańki mydlane, które unosiły się nad całym osiedlem. Było bardzo wesoło. Wspólnie z dziećmi śpiewaliśmy znane piosenki przy muzyce Pana Krzysia, który przygrywał nam na pianinie. W zabawach brały udział dzieci z grupy „Smerfy” i „Żabki”. Na pożegnanie wszystkie dzieci otrzymały upominki i słodkości. DZIĘKUJEMY!!!

32.Wycieczka do opolskiego ZOO z okazji Dnia Dziecka 2.06.2011 r.

Z okazji Dnia Dziecka wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do zoo. Dzieci mogły zobaczyć na żywo zwierzęta, które do tej pory oglądaliśmy tylko na obrazkach. Pogoda nam dopisała, dlatego spacer po ogrodzie zoologicznym był bardzo przyjemny i mogliśmy zobaczyć wszystkie zwierzęta wylegujące się na słońcu.
Po powrocie do przedszkola opowiadaniom nie było końca. Każdy chciał podzielić się swoimi wrażeniami i emocjami. To była niezapomniana wycieczka!
Dziękujemy serdecznie Rodzicom za ich pomoc i opiekę nad dziećmi podczas wyjazdu.

33. Zabawa na dmuchanym Smoku – 7.06.2011 r.

Dnia 7 czerwca Centrum Szkoleniowo – Językowe przygotowało dla naszego przedszkola prezent, dalszy ciąg atrakcji dla dzieci z okazji ich święta: zabawa na dmuchanym smoku. Skakaniu, ślizganiu i wchodzeniu po linkach nie było końca.
Wszystkie dzieci wyskakały się do woli, a uśmiech i radość na ich buźkach świadczy o tym, że była to świetna zabawa!

34. Międzyprzedszkolna Olimpiada „Ruch i witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” 8.06.2011 r.

W dniu 8 czerwca reprezentacja dzieci z grupy „Smerfy” pod opieką naszego opiekuna koła PCK „Super wiewiórka” Pani Danusi Walczyk, brała udział w Olimpiadzie „Ruch i witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” organizowanej przez PCK oraz Urząd Miasta Opola. Dzieci musiały pokonać wiele trudnych zadań, z którymi mimo upałów poradziły sobie bardzo dobrze. Olimpiada odbyła się w przedszkolu Nr 4 w Opolu. Na placu zabaw mogliśmy spotkać się z policjantem i strażakami, którzy pokazali nam pojazdy służbowe i opowiedzieli o swojej pracy. Wszyscy wróciliśmy z nagrodami i dyplomem dla naszego przedszkola.

35. „Tajemnice kropli miodu” – zajęcia edukacyjne 9.06.2011 r.

Lubię miodek, kocham miodek
Zabieram go pszczółką
Jedną łapką, drugą łapką
Albo ciągnę rurką.

Tak śpiewały dzieci podczas zajęć edukacyjnych, które odbyły się w naszym przedszkolu 9 czerwca. O „Tajemnicach kropli miodu” opowiedział nam Pan mgr Jerzy Woźniak z AGROCHATKI.
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak powstaje i jak pozyskiwany jest miód. Prowadzący bardzo ciekawie opowiadał o życiu i zwyczajach pszczółek. To one przynoszą do ula pyłek kwiatowy, który zbierają z kwiatów różnych roślin: lipy, rzepaku, gryki. Właśnie dlatego mamy różne kolory miodu – w zależności od składu nektaru, z którego powstaje. Miód ma pełno ważnych dla naszego organizmu witamin. Jest też bardzo smaczny, o czym przekonaliśmy się podczas degustacji miodu. Zapoznaliśmy się także z pracą pszczelarza, z jego ubiorem oraz potrzebnymi urządzeniami takimi jak np. podkurzaczem, z którego wydobywa się dym, po to aby pszczółki były spokojne, gdy zabiera się im miód z ula. Pszczelarz zabierając miód daje pszczółkom specjalny cukier do jedzenia. Pod koniec zajęć dzieci wykonały własnoręczne świece woskowe, który zabrały do domu.

36. Podsumowanie programu edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”

W naszym przedszkolu od dawna promujemy świat wolny od dymu papierosowego. W związku z tym rozpoczęliśmy realizację programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”, koordynowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci dotyczących radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Program zrealizowano w grupie 5 – 6-latków „Żabek”. Zajęcia prowadziła pani A.Matysek i pani I. Szczudłowska – Mucha. Rodzice wyrazili zgodę na prowadzenie zajęć antytytoniowych dla ich dzieci na zebraniu przeprowadzonym na początku roku szkolnego. Zostali zapoznani z ogólnymi założeniami programu, otrzymali w formie listu tematykę poszczególnych zajęć.
W ramach programu dzieci odbyły wycieczkę po okolicy podczas której obserwowały różne źródła dymu. Poznały przyczyny wydobywania się dymu, wykonały prace plastyczne przestawiające źródło dymu, poznały Dinka, który nie lubi dymu – rysowały jego postać i bardzo polubiły piosenkę o zielonym dinozaurze. Dowiedziały się o skutkach palenia tytoniu i o szkodliwości biernej ekspozycji na dym tytoniowy. Dowiedziały się w jakich miejscach mogą być narażone na dym tytoniowy i odgrywały scenki jak w takiej sytuacji mogą się zachować. Poznały także znaczki informujące o zakazie palenia, projektowały i wykonały własny znaczek „Nie pal przy mnie”.
Podsumowanie programu odbyło się 8 czerwca b.r. podczas zajęcia otwartego z udziałem rodziców, na którym dzieci zaprezentowały zdobyte wiadomości oraz wspólnie z rodzicami wykonały projekt „Czyste powietrze wokół nas”.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach i wykazały wysoki poziom wiedzy na temat palenia. Wspólnie wykonaliśmy maskotkę programu ze styropianu – Dinka, którego dzieci bardzo polubiły. Przedszkolaki chętnie śpiewają i ilustrują ruchem treść piosenki o Dinku. Zastosowane w programie metody aktywizujące były dla dzieci atrakcyjne i wzbudzały zainteresowanie. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

37. Rajd Najmłodszych po Opolu 15.06.2011 r.

Dnia 15 czerwca reprezentacja naszego przedszkola uczestniczyła w „Rajdzie Najmłodszych po Opolu”, zorganizowanym przez opolską Policję.
Grupa naszych przedszkolaków wykazała się wiedza na temat bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Wszyscy otrzymali „Dyplom bezpiecznego Przedszkolaka”.

38.„Żegnamy przedszkole” – Uroczystość Zakończenia Edukacji Przedszkolnej dla dzieci idących do szkoły 16.06.2011 r.

16 czerwca cześć dzieci z grupy „Żabek” pożegnała się z przedszkolem. Z tej okazji starszaki przygotowały wspaniały występ dla rodziców, nauczycieli oraz pracowników placówki. W pewnym momencie zrobiło się smutno, ale prezenty w postaci dyplomów, maskotek i innych upominków szybko zmieniły nastrój dzieci.
Życzymy im na nowej drodze samych sukcesów, najlepszych stopni w szkole oraz wspaniałych nowych kolegów i koleżanek. Powodzenia!